top of page

Kemal Kara'nın yeni sergisi - PAŞALAR


Kemal Kara’nın 3 yıla aşkın zamandır hazırladığı merakla beklenen 6. kişisel sergisi “PAŞALAR”, serisinin ön lansmanı 25 Mayıs 2022 Çarşamba ARTCONTACT İSTANBUL’da sanat severlerle buluşuyor.


“Zafer”, 2022, tuval üzerine akrilik boya, 152x127cm.


Kemal Kara “Paşalar”

Diyalogların Anı, Efekte Efekt, Namı Olmayan Giremez (İstanbul Kabadayıları), Yeni Olan Hiçbir Şey Yok ve Bir Parçadan Diğerine gibi sergileriyle ön plana çıkan sanatçı Kemal Kara, şimdilerde 6. kişisel sergisini sunuyor.


“Paşalar Serisi”

Bazen uluslar var olmakla yok olmak arasındaki bıçak sırtında yaşarlar. Çabaları, mücadeleleri, inançlarının sağlamlığı, ancak olağanüstü kelimesiyle özetlenebilir. Kurtuluş Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı üzerine romanlar okudunuz, şiirler ezberlediniz ama bir fotoğraf ya da bir belge kadar sizi hiçbiri çarpmadı, belleğinizde yer etmedi. Bu sergide yer alan resimler ve belgeler, 1911 ile 1923 arasını kapsıyor.


Kemal Kara

1986’da Ankara’da doğdu. 2005-2009 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar, Resim eğitimi görmüştür. 2007’de Association Saint Henri, Grup Sergisi ve Müzayedesi, Saint Henri, Fransa’da sergileme ödülü aldı. 2009’da Bilkent Sanat Merkezi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Güzel Sanatlar Proje Sergisi, sergileme ödülü aldı. Işık Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı Sanat Kuramı ve Eleştiri” lisansüstü programını burslu olarak 2011’de tamamladı. 2017’de Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Sanatta Yeterlilik” Doktora Programına başladı.


“Sanatta Yeterlilik” programına ve çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam etmekte olan sanatçı ayrıca Acarkent Coliseum’da kendi sanat atölyesinde resim dersi eğitimi vermeye devam etmektedir.

0 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page